Kontakta oss

tel. 0480 – 42 62 82

Receptionen
tel. 0480 – 42 62 83

info@kalmarkonstmuseum.se
Kalmar konstmuseum på Facebook
Kalmar konstmuseum på Instagram

MEDARBETARE KALMAR KONSTMUSEUM

Jonas Holmberg
museichef
tel. 072 – 370 26 00
jonas.holmberg@kalmarkonstmuseum.se

Anneli Berglund
biträdande museichef, bild- och formutvecklare Kalmar län
tel. 070 – 241 35 08
anneli.berglund@kalmarkonstmuseum.se

Ullis Bramstedt
museivärdreceptions- och butiksansvarig
tel. 0768 – 10 05 15
ullis.bramstedt@kalmarkonstmuseum.se

Camilla Ed
utställningsproducent
tel. 070 – 799 51 77
camilla.ed@kalmarkonstmuseum.se

Pernilla Frid
pedagog
pernilla.frid@kalmarkonstmuseum.se

Sara Hemmingsson
intendent, utställningar och samlingen
tel. 0768 – 10 04 98
sara.hemmingsson@kalmarkonstmuseum.se

Madeleine Petersson
kommunikatör
tel. 0709 – 593 242
madeleine.petersson@kalmarkonstmuseum.se

André Lindahl
tekniker
tel. 076 – 306 03 89
andre.lindahl@kalmarkonstmuseum.se

Magnus Petersson
tekniker
magnus.petersson@kalmarkonstmuseum.se

Veronica Lindblad
koordinator för pedagogik och projekt
veronica.lindblad@kalmarkonstmuseum.se

Johanna Strand
grafisk formgivare
johanna.strand@kalmarkonstmuseum.se

Niels Vonberg
besöksvärd
niels.vonberg@kalmarkonstmuseum.se

Alma Martinsson
besöksvärd
alma.martinsson@kalmarkonstmuseum.se

Leyla Yalap
lokalvårdare

FÖRELÄSNINGSVERKSAMHET

Fred Johanson
konsthistoriker
tel. 0480 – 42 62 85
info@kalmarkonstmuseum.se

MEDARBETARE ATELJÉN

Monica Alskans
skapandepedagog
tel. 010- 35 253 56

 

Ann-Helen Franksson Rundqvist
skapandepedagog
tel. 010- 35 253 56
ann-helen.franksson-rundqvist@kalmar.se

Marit Haunss Lindénskapandepedagog
tel. 010- 35 253 56marit.haunss-linden@kalmar.se

Elizabeth Kettley Cronfalkskapandepedagog
tel. 010- 35 253 56elizabeth.kettley-cronfalk@kalmar.se

DESIGNARKIVET

Bettina Pehrsson
arkivchef
bettina.pehrsson@designarkivet.se

Heléne Arthursson
arkivarie
tel. 079 – 100 55 04
helene.arthursson@designarkivet.se

Maija Zetterlund
kommunikatör
tel: 079 – 101 48 08
maija.zetterlund@designarkivet.se

Inger Stjerna
arkivassistent
tel: 0481 – 428 70
inger.stjerna@designarkivet.se

Åsa Löfving
registrator
tel: 0481 – 428 70
asa.lofving@designarkivet.se

info@designarkivet.se
www.designarkivet.se
Designarkivet på Facebook
Designarkivet på Instagram