Kontakta oss

tel. 0480 – 42 62 82

Receptionen
tel. 0480 – 42 62 83

info@kalmarkonstmuseum.se
Kalmar konstmuseum på Facebook
Kalmar konstmuseum på Instagram

MEDARBETARE KALMAR KONSTMUSEUM

Bettina Pehrsson
museichef
tel. 070 – 225 81 29
bettina.pehrsson@kalmarkonstmuseum.se

Anneli Berglund
biträdande museichef, bild- och formutvecklare Kalmar län
tel. 070 – 241 35 08
anneli.berglund@kalmarkonstmuseum.se

Ullis Bramstedt
museivärdreceptions- och butiksansvarig
tel. 0768 – 10 05 15
ullis.bramstedt@kalmarkonstmuseum.se

Camilla Ed
projektledare
tel. 070 – 799 51 77
camilla.ed@kalmarkonstmuseum.se

Hans Hagblom
vaktmästare
hans.hagblom@kalmarkonstmuseum.se

Sara Hemmingsson
intendent, utställningar och samlingen
tel. 0480 – 42 62 75
sara.hemmingsson@kalmarkonstmuseum.se

André Lindahl
tekniker
tel. 076 – 306 03 89
andre.lindahl@kalmarkonstmuseum.se

Veronica Lindblad
koordinator för pedagogik och projekt
veronica.lindblad@kalmarkonstmuseum.se

Isabel Mena-Berlin
kommunikatör och marknadsföringsansvarig
tel. 070 – 316 83 53
isabel.mena-berlin@kalmarkonstmuseum.se

Johanna Strand
grafisk formgivare
johanna.strand@kalmarkonstmuseum.se

Oscar Söderström
besöksvärd
oscar.soderberg@kalmarkonstmuseum.se

Niels Vonberg
besöksvärd
niels.vonberg@kalmarkonstmuseum.se

FÖRELÄSNINGSVERKSAMHET

Fred Johanson
konsthistoriker
tel. 0480 – 42 62 85
info@kalmarkonstmuseum.se

MEDARBETARE ATELJÉN

Pernilla Frid
skapandepedagog
tel. 0480 – 45 30 56
pernilla.frid@kalmar.se

Marie Karlsudd
skapandepedagog
tel. 0480 – 45 30 56
marie.karlsudd@kalmar.se

DESIGNARKIVET

Heléne Arthursson
arkivarie
tel. 0481 – 428 70
helene.arthursson@designarkivet.se

Maija Zetterlund
arkivassistent
tel: 0481 – 428 70
maija.zetterlund@designarkivet.se

info@designarkivet.se
www.designarkivet.se